Dne 22.května 1922 byl založen na Jelení první oficiální fotbalový klub s názvem SK Meteor. Kopaná se z počátku hrála různě na pláckách, např. V dolech. První hřiště se stabilními brankami bylo na "Prokšově louce", první oficiální utkání sehrál celek Jelení v Zámrsku, kde podlehl domácímu mužstvu 18:0.

V roce 1923 je budováno hřiště "U jezírek", kde bylo sehráno mnoho povedených i méně hezkých zápasů. Kabiny nebyly, hráči se strojili v hospodách U Šafářů, později U Janebů. V roce 1926 se fotbalový klub SK Meteor rozpadá, ale v krátké době vzniká nový klub s názvem SK Horní Jelení. Tento název vydržel pouze jeden rok, kdy se změnil na AFK Horní Jelení.

V období 2. světové války pokračoval oddíl ve své činnosti a v roce 1941 dokonce tým porazil Slavii Praha, 6:4. Těsně po válce nastává nejsvětlejší období jelenské kopané. Mužstvo vítězí v I. B třídě a postupuje výš. Soutěž I.A třída byla však nad jeho síly, mužstvu se nedaří a rok 1947 znamená sestup, částečný rozpad mužstva a přestupy do jiných oddílů. Po změně názvu na Sokol Horní Jelení se tým v roce 1952 rozpadá.

Oživit činnost se podařilo až v roce 1954, oddíl, již pod názvem Jiskra, hraje mistrovské zápasy nejnižší třídy. Od tohoto období hraje oddíl mistrovské soutěže v rámci okresu, nejčastěji okresní přebor Pardubicka. Některá krátká meziobdobí sice znamenají sestup a boj o body ve III. třídě, ale většinou jsou to období krátká, sloužící ke konsolidaci mužstva a následný postup zpět do okresního přeboru. V roce 1992 dochází k poslednímu přejmenování oddílu kopané, který se ve své činnosti osamostatnil a nyní nese jméno AFK (Amatérský fotbalový klub) Horní Jelení.

AFK Horní Jelení je sportovní klub s bohatou tradicí a silným zázemím členů a příznivců. V celé historii vždy měl vysokou sportovní i společenskou prestiž, zajišťoval sportovní vyžití pro mládež i širokou sportovní veřejnost. Po dlouholetém působení v okresním přeboru se klub koncem 80. a začátkem 90. let ocitl ve složité ekonomické i sportovní krizi, která vyvrcholila v sezóně 1992-1993 sestupem do III. třídy a následným ročníkem, kdy mužstvo obsadilo ve III. třídě až 11. místo. Po této sezóně přistoupilo vedení klubu k realizaci plánu na radikální obměnu mužstva a následnou rekonstrukci celého areálu s cílem vrátit jelenský fotbal mezi špičková mužstva okresu a posléze i postoupit do oblastních soutěží (I.B třída).

V sezóně 1994-1995 pod vedením trenéra Petržíly a později Matlase a Uhlíře, a díky úzké spolupráci s SK Holice se podařilo vybudovat mužstvo, které vyhrálo III. třídu a postoupilo zpět do okresního přeboru. V něm v sezóně 1995/1996 obsadilo 6. místo, v sezóně
1996-1997 12. místo, vždy pod vedením trenéra Matlase. Ve velmi složitých podmínkách, způsobených absencí domácího prostředí i tréninkové plochy se podařilo udržet přebor a hrát v něm důstojnou roli.

V sezoně 2006/2007 se po dlouhých 61 letech podařilo postoupit z prvního místa v Okresním přeboru do I.B třídy (nejnižší krajské soutěže). To byl během jedné pětiletky již druhý postup pod vedením trenérského dua Bachura a O. Kaplan. V této soutěži se nám daří prezentovat slušnými výsledky a pohybujeme se ve středu tabulky. Hned první sezonu jsme se umístili na krásném 4. místě. Toto období, především díky postupové euforii, nám přineslo na domácí i hostující utkání skvělou diváckou kulisu a podporu v čele s nejlepším fanouškem v kraji Martinem Zelingerem :-).

Na úspěšný A tým navázal v sezoně 2007/2008 nově založený dorost, který dokázal postoupit z Okresního přeboru do I.třídy dorostu. Hned další sezonu 2008/2009 pokračoval ve spanilé jízdě a opět přesvědčivě postoupil do Krajského přeboru. Je třeba zmínit zásluhy trenéra Miroslava Vaňka který tuto generaci vedl od jejich 6 let. Krajský přebor dorostu se zde hraje dodnes a to je velký úspěch s ohledem na to, že jsme nejmenší město reprezentující se v takové soutěži.

V roce 2010 se uskutečnilo přátelské utkání našeho A týmu proti mužstvu z anglického Leedsu - Robin Hood Athletic. Zvítězili jsme 3:1. V roce 2012 při oslavách 90tého výročí jelenské kopané se utkání zopakovalo a přineslo remízu 1:1. Obě utkání okořenila vložka v podobě vniknutí nahého "recidivisty" na hrací plochu.

AFK Horní Jelení je v celém kraji známé početnou fanouškovskou základnou a tím, že hlavně v domácích zápasech ztrácí body zřídka kdy. Věřme, že tato tradice u nás vydrží a budeme dál soupeřům nahánět strach!!!